Jesteśmy na FB

Jesteśmy na FBŚroda, 11 Grudzień 2019

Restauracja

Zapraszamy do restauracji
mieszczącej się
w Budynku Obsługi Ruchu Turystycznego

restauracja dzikowiec

Czynne: wtorek-niedziela 10-21 

Tel. 577-824-624

 

Nasi Partnerzy

mj-9-45

Klub Narciarstwa Alpejskiego Dzikowiec

willisport200

TimingDays

WOŚP

 

dzikowiec

II Rodzinny Piknik Edukacyjny
Drukuj Email

plakat dzikowiec

„Mamo podobało mi się na Dzikowcu, super była ta wycieczka”. To pierwsze słowa mojej trzyletniej córeczki po przebudzeniu się w niedzielę rano.

…W sobotę 1 lipca 2017 roku przy dolnej stacji wyciągu pod Dzikowcem już po raz drugi odbył się Rodzinny Piknik Edukacyjny pod hasłem „Dzikowiec z leśnikami” organizowany przez Nadleśnictwa – Kamienna Góra i Wałbrzych oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji w Boguszowie – Gorcach.

 Piknik skierowany był zarówno do dzieci, dorosłych jak i seniorów. Zasady przyznawania nagród były proste: każdy uczestnik dostawał podpisaną kartkę, jego zadaniem było przejście przez 15 stanowisk przygotowanych przez oba nadleśnictwa oraz OSiR Boguszów-Gorce. Stanowiska nadleśnictw dotyczyły edukacji leśnej, natomiast OSiR przygotował zadania sprawnościowe.

Miłe były chwile, kiedy do przygotowanych stoisk przychodziły babcie z wnukami i z równą zaciętością rozpoznawały gatunki drzew, dzielnie odpowiadały na pytania z koła fortuny, ponadto ku zazdrości wnucząt bezbłędnie wrzucały szyszkę sosny do dziupli. Rodzice z małymi i starszymi dziećmi także radzili sobie z rozmaitymi pytaniami zadawanymi przez leśników, a czasami dzieci pomagały rodzicom w rozwiązywaniu zagadnienia np. z zakresu rozpoznawania owoców leśnych. Całe rodziny brały udział również w zadaniach sprawnościowych m.in. w strzelaniu z łuku czy w rzutach do celu. Rodzice i dziadkowie rywalizowali z dziećmi, aby pokazać się z jak najlepszej strony. Dodatkowo uczestnicy mogli wymalować sobie twarze lub stworzyć własnoręcznie drewnianą pamiątkę.

O godzinie 15 kiedy uczestnicy zaplanowanej wycieczki wjeżdżali wyciągiem na wierzchołek Masywu Dzikowca, zaczął padać ulewny deszcz. Kilka osób zrezygnowało. Mimo tego chętnych na wycieczkę było sporo. W towarzystwie zaproszonych gości/ prelegentów wyprawy takich jak Jacek Pielich przewodnik PTTK, Piotr Wasiak z Sudeckiego Towarzystwa Przyrodniczego oraz organizatorzy w osobie Grzegorz Ćwieluch z Nadleśnictwa Wałbrzych oraz Dorota Stodolak z Nadleśnictwa Kamienna Góra zainteresowani wyruszyli w drogę. Pierwszym celem była wieża widokowa z której podziwiano widoki m.in. na Karkonosze, Góry Sowie i Góry Wałbrzyskie. Zaproszeni goście w ciekawy sposób opowiadali o geologii, ukształtowaniu terenu walorach przyrodniczych oraz cennych Obszarach Natury 2000. Okazuje się że w lasach wokół Dzikowca Wielkiego 836 m n.p.m. zamieszkuje sóweczka, a jest to najmniejsza sowa w Europie. Także inne sowy takie jak puchacz, włochatka czy puszczyki żyją na tych terenach. Pan Piotr Wasiak potwierdził występowanie pluszcza. Jest to ptak, występujący bardzo nielicznie w Polsce, a jego populację określa się na około 900 par. Natomiast leśnicy opowiadali o huraganie Cyryl, który w 2007 roku wylesił dużą część górskich szczytów obu nadleśnictw. Dużym aktualnym problemem jest obecnie zagrożenie ze strony owadzich szkodników drzew takich jak kornik drukarz i rytownik pospolity. Wzrost jego populacji związany jest z obniżeniem poziomu wód gruntowych, który po suszy 2015 nie został jeszcze wyrównany. Wszyscy uczestnicy wycieczki wrócili zadowoleni z możliwości podziwiania pięknych widoków oraz uzyskania odpowiedzi na wiele nurtujących ich pytań.

 Pod wiatą było rozpalone ognisko gdzie załoga OSiRu zatroszczyła się o strudzonych wędrowców z gór i przygotowała pyszne kiełbaski.

 Dziękujemy wszystkim Instytucjom i Wolontariuszom za pomoc w organizacji imprezy. Już teraz zapraszamy na przyszłoroczną edycję Pikniku z Leśnikami.

 

 

 

Ośrodek Sportowo-Rekreacyjny "Dzikowiec"
ul. Sportowa
58-372 Boguszów-Gorce
tel. 74-8447-032

www.dzikowiec.info

 

Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Boguszowie-Gorcach Sp. z o.o.
Ul. Sienkiewicza 46
58-370 Boguszów-Gorce
tel. 74-844-94-11

www.zgm.boguszow.com.pl