BOGUSZÓW-GORCE DZIKOWIEC

Tak będzie nazywać się nowy przystanek kolejowy na linii nr 291.

Umowa w tej sprawie została podpisana 22 października br. pomiędzy PKP Polskie Linie Kolejowe, a firmą Infrakol. Roboty budowlane mają rozpocząć się w połowie przyszłego roku, a do połowy 2023 r. przystanek ma być oddany do użytku. Trwa już wycinka drzew w skrajni, po to żeby weszli geodeci i projektanci.

Historia z przystankiem kolejowym pod górą Dzikowiec jest tak stara, jak historia naszego ośrodka. Już dawno postulowano jego utworzenie wskazując na bliskość szlaków i ośrodka, na techniczną możliwość jego wybudowania na prostym odcinku toru i na szereg innych argumentów, które sprowadzały się do refleksji – potrzebujemy takiej infrastruktury i dostępu do kolei tak jak mają np. Jakuszyce! Przez lata słyszeliśmy „nie da się”, ale sprawa ruszyła w 2020 roku, kiedy zespół wałbrzyskiego zakładu infrastruktury PKP Polskie Linie Kolejowe SA i dzięki zaangażowaniu Dyrektora Dariusz Kolubka zabrali się za przygotowanie dokumentacji i wprowadzenie przystanku pod Dzikowcem na krajową listę „przystankową”. Bardzo dziękujemy!

Zatem za dwa lata przyjedźcie do nas z biegówkami czy rowerem POCIĄGIEM. Koleje Dolnośląskie S.A. zakupiły wagony, którymi za jakiś czas będą przewozić rowery – chcielibyśmy żeby to właśnie tutaj, pod Dzikowcem, zatrzymywał się pociąg „rowerowy”.

Tymczasem zapraszamy na ostatnie jesienne kręcenie koleją w najbliższy weekend 30 i 31 października. Wracacie do rodziny na Dzień Wszystkich Świętych, a może ktoś przyjeżdża do Was? – wybierzcie się na Dzikowiec. Cisza, spokój, piękne widoki sprzyjają zadumie, ale też i rozmowom, których może przez czas pandemii brakowało.

Skip to content