Szlaki MTB

Z górnej stacji kolei linowej można pojechać czterema trasami. Można też przebyć trasy w drugą stronę.

Szlak w masywie Dzikowca i Lesistej Wielkiej ( trasa niebieska )
Początkiem szlaku jest stacja górna kolei linowej „Góra Dzikowiec” – można się tam dostać koleją linową, lub nartostradą. Z górnej stacji kolei szlak prowadzi przez szczyt Dzikowca na Dzikowiec Mały, następnie południowo-zachodnim zboczem Dzikowca w stronę ośrodka rekreacyjnego „Zielony Raj” i dalej do Grzęd. W Grzędach w prawo (zgodnie z biegiem „trasy Gminy Czarny Bór”). Ponownie w prawo przy ruinach zamku Konradów (na Ptasi Śpiew).Drogami leśnymi do pięciu stawów i dalej drogą polną do Starego Lesieńca. Mijamy kościół św. Barbary przy ul. Kosynierów w Starym Lesieńcu . Z ul. Kosynierów ponownie w prawo w ul. Leśną. Leśnymi drogami u podnóża masywu Dzikowca powrót do stacji dolnej kolei linowej „Góra Dzikowiec” (około 12 km licząc od stacji górnej kolei linowej). 

Trasa widokowa MTB
Trasa jest wytyczona w formie pętli po masywie Dzikowca i Lesistej z punktami widokowymi (trasa zielona)
Za początek szlaku przyjęta została stacja górna kolei linowej „Góra Dzikowiec” – można się tam dostać koleją linową, lub nartostradą.
Z górnej stacji kolei linowej szlak prowadzi przez szczyt Dzikowca Wielkiego na Dzikowiec Mały, następnie południowo-zachodnim zboczem Dzikowca w stronę Sokółki . Na rozwidleniu dróg zjeżdżamy ostro w dół na prawo w stronę ośrodka rekreacyjnego „Zielony Raj” (ok. 5 km) i dalej do Grzęd. W Grzędach w prawo (zgodnie z biegiem „trasy Gminy Czarny Bór”). Ponownie w prawo przy ruinach zamku Konradów (na Ptasi Śpiew). Drogami leśnymi do pięciu stawów. Przy pięciu stawach skręca w prawo w kierunku stacji dolnej kolei linowej ,,Góra Dzikowiec”. Biegnie drogami leśnymi i w okolicy ul. Leśnej łączy się z pozostałymi trasami rowerowymi. Dalej trasy biegną podnóżem Dzikowca do parkingu i dolnej stacji kolei linowej.

Trasa Boguszów-Gorce – Grzędy– Czarny Bór – Witków Śląski
Trasa jest wytyczona w formie pętli. Można rozpocząć ją z dowolnego punktu, lub dojechać ze stacji PKP (Trasa czerwona)
Z górnej stacji kolei linowej szlak prowadzi przez szczyt Dzikowca Wielkiego na Dzikowiec Mały, następnie południowo-zachodnim zboczem Dzikowca w stronę ośrodka rekreacyjnego „Zielony Raj” i dalej do Grzęd. W Grzędach w prawo – zgodnie z biegiem „trasy Gminy Czarny Bór” – przy ruinach zamku Konradów w prawo w kierunku Ptasiego Śpiewu i po kilku metrach w lewo (nadal zgodnie z „trasą Gminy Czarny Bór”), aż do Czarnego Boru do ul. Polnej. Ul. Polną wzdłuż Lesku dojeżdżamy do skrzyżowania z szosą 367. Przejeżdżamy przez szosę kierując się na Borówno aby dotrzeć do ruin czarnoborskiego zamku, ukrytych w zagajniku po prawej. Przy pierwszych ,,numerach” wsi Borówno trasa skręca w na drogę asfaltową w prawo, na szczyt wzniesienia – za szczytem przez tory kolejowe – do drogi w Witkowie Śląskim. Za mostem na Lesku na skrzyżowaniu w prawo, drogą pod wiaduktem kolejowym do czarnoborskiego Nowopola, tam na skrzyżowaniu przy Szpitalu Leczenia Odwykowego w lewo w drogę gruntową przy spichlerzu. Drogą gruntową, a następnie asfaltową przez tzw. odkrywkę mając po lewej potok Jabłonica, w kierunku południowo-wschodnim, do skrzyżowania z szosą 367 – przez szosę i ul. Kolejową aż do kładki nad torami kolejowymi. Przez kładkę w prawo w ul. Traugutta w Boguszowie – Gorcach. Ponownie w prawo w ul. Wesołowskiego i Masalskiego. Za nieczynnym kamieniołomem na skrzyżowaniu w lewo w ul Jasną. Ul. Jasną do ul. Kosynierów w Starym Lesieńcu. Następnie w prawo w ul.

Trasa Dzikowiec – Stacja dolna kolei linowej(na mapie kolor żółty)
Za początek szlaku przyjęta została stacja górna kolei linowej „Góra Dzikowiec” – można się tam dostać koleją linową, lub nartostradą. Zjeżdżamy w lewo nartostradą ostro w dół aż do górnej trasy biegowej Stasia. I do stacji dolnej kolei linowej.

Skip to content