Start i meta oddalone są od „wyciągu” o około 500m z czego 300m przejedziesz z rozpędu. Wysiadając udaj się drogą za wieżą widokową jadąc prosto pod górę. Resztę trzeba podejść. Długość trasy to 1250m, poziom dla zaawansowanych. W skrócie trasa prowadzi po naturalnie pofałdowanym terenie, z małymi uskokami i dwoma drewnianymi dropami (te ostatnie można ominąć). Najtrudniejsza jest ścianka w środku trasy która ma objazd. Trudność zjazdu tą trasą polega na umiejętności pokonywania nagle załamującego się terenu i balansowaniu na stromej krętej ścieżce. Nauczenie się tej trasy sprawia że wiele innych tras będzie dla Ciebie łatwiejsze. Zjazd zaczyna się na szczycie Dzikowiec Wielki 836m. Początkowy odcinek to wąska w miarę płaska ścieżka pomiędzy drzewami, z dołami/garbami i korzeniami. Następnie robi się stromiej i bardziej kręto. Po pokonaniu kilku band, wjeżdżamy w szybszy „trawers” czyli prawie prostą ścieżkę poprowadzoną w stronę najtrudniejszego odcinka trasy. Czekają tam na Was przeskoki przez korzenie, uskoki w bandy i to na coraz większym nachyleniu. Kiedy myślicie że najtrudniejsze macie za sobą, wjeżdżasz na ściankę i tam są dwie opcje: w prawo na „pion” kilka band urozmaicone uskokiem z korzeni lub w lewo objazd łagodniejszą linią z jednym stromym nawrotem. Po tym odcinku teren będzie się wypłaszczać ale do pokonania jest kilka ciasnych zakrętów po których przejeżdża się drogą leśną na łagodny odcinek. Po nim kamienie i pierwszy na dole drewniany drop, następnie prosta, kończącą się zwalniającymi bandami przed nawiększym dropem, też drewnianym ze stromym lądowaniem po którym osiągasz dużą prędkość. Następnie banda w prawo. Po kilkudziesięciu metrach dojedziesz do końca trasy, zjedz ostrożnie na drogę leśną i skręć w prawo w stronę „kanapy”. Bez ociągania dotarcie na start, zjazd i powrót zajmują 20-25min. Przeciętny czas przejazdu trasą na zawodach to 2min.20 sek.
Druga trasa DH 2 nazywana też FRką bierze początek przy górnej stacji kolei linowej. Trasa przebiega przy stoku, w pobliżu kolei linowej. Jest trasą łatwiejszą, ale za to bardzo atrakcyjną ze względu na wiele drewnianych elementów. Konstrukcje drewniane są pokryte antypoślizgową siatką. Rowerzyści jeżdżą po niej nawet w deszcz.
Trasa przejezdna – bez konstrukcji drewnianych. Ich zakończenie zaplanowane jest w roku 2024. Śledźcie nasze FB, gdzie na pewno damy info o otwarciu jednej z najbardziej ulubionych tras grawitacyjnych w Polsce.